fbpx
Randevu Al
[elfsight_form_builder id="2"]

ÜRETRA DARLIĞI

ÜRETRA DARLIĞI

Üretra nedir?

Üretra idrar kesemizden (mesane) idrarı dışarı taşınan tüp şeklinde kadınlarda 4cm, erkeklerde ise 20cm uzunluğunda olan bir  organdır. Erkeklerde mesanenin hemen altında prostat bezi tarafından çevrelenmiştir. Prostat bezinin alt kısmında idrar kontrolümüzü sağlayan sfinkter denilen kas yapısı vardır.

Ne tür şikayetlere sebep olur?

Üretra idrar akışını sağlayan boru şeklinde organ olduğu için bu organın hastalıkları-darlıkları idrar akışını bozar. Üretrada darlıklarında hastalar ince, tazyiksiz, kesik kesik işediklerinden bahseder. İdrar yaparken yanma, tam boşaltamama hissi, uzun sure tuvalette kalma, gece idrar yapmak için uyanma gibi şikayetleri de görülebilir. 

Neden üretrada darlık oluşur?

Günümüzde endoskopik yani kapalı ameliyatlar arttığı için en sık sebep bu ameliyatlardır. Genellikle kapalı prostat, mesane veya taş ameliyatları sonrası oluşur. Travmalar, yüksekten düşme, üretranın bulunduğu makat-apış arası bölgesine alınan darbeler, sert zemine düşme de sebep olur. Leğen kemikleri denilen pelvis kemiklerinin kırılması sonucu üretranın kısmi veya tam yırtılmaları görülmektedir. Bunlar haricinde enfeksiyonlar da üretrada darlık yapabilir. Bütün bu sebepler haricinde hiçbir etken yokken de darlık oluşan vakalar ile karşılaşmaktayız.

Teşhis nasıl konulur?

Hastanın şikayetleri öncelikle üretra darlığından şüphelendirir. Üroflowmetri denilen işeme testi ile idrar akımındaki zayıflama olduğu saptanır. Üretradaki darlık ve darlığın yeri-seviyesi çekilen film (üretrografi) ile konur. Bu filmde dış idrar deliğinden içeri özel bir sıvı madde verilerek röntgen ile sıvının geçişi gözlenir. Ayrıca idrar yolu endoskopisi ile tanı ve tedavi aynı seansta yapılabilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Temelde 3 tedavi yöntemi vardır. Darlık bölgesinin genişletilmesi yani dilatasyon, darlık alanının kesilerek açılması (endoskopik tedavi-üretrotomi intern) ve açık ameliyattır. Açık ameliyat diğer tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen, uzun dar segmenti-bölümü  olan hastalarda uygulanır. Açık ameliyat ile dar kısım çıkarılır ve yerine yeni doku konularak yapılır.Call Now ButtonHEMEN RANDEVU AL
Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?