fbpx
Randevu Al
[elfsight_form_builder id="2"]

İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ VE ENDOSKOPİK PROSTAT CERRAHİSİ:

PROSTAT NEDİR VE NE İŞE YARAR?

Prostat idrar yollarında, idrar kesesinin (mesane) altında olan ve idrar borusunu (üretra) saran erkeklerde bulunan bir bezdir. Normalde 20-25 gr kestane şeklinde, menide (semen) bulunan sıvıları salgılayan bir organdır.
İlerleyen yaşlarda hormonal değişimler neticesinde prostat bezi büyümeye başlar ve idrar yollarını daraltarak şikayetlere sebep olur. Prostat büyümesi çoğunlukta iyi huylu prostat büyümesi şeklindedir. İyi huylu prostat büyümelerinin prostat kanserlerinden ayırt edilmesi gerekmektedir.

 

PROSTAT BÜYÜMESİ NE TÜR ŞİKAYETLER YAPAR?

Prostat büyümesine bağlı şikayetler bazen hafif olabildiği gibi yaşam kalitesini bozacak seviyede olabilir. Şikayetler başlıca 3 ana grupta incelenir:
-idrarın depolanması ile ilgili belirtiler
*Daha sık idrara çıkma
*Gece idrar yapma
*Ani idrar yapma ihtiyacı ve
*İstemsiz idrar kaçırma
-İdrar yapma ile ilgili belirtiler
*Zayıf akımlı idrar yapma
*Çatallı ve dağınık idrar yapma
*Kesik kesik ve ıkınarak idrar yapma
*İdrar yapmadan önce bekleme ve çok uzun sürede yapma
-İdrar yaptıktan sonra oluşan belirtiler
*İdrar yaptıktan sonra damlama
*Tam boşalmama hissi

NASIL TEŞHİS KONULUR?

Prostat büyümesi tanısını koyarken benzer şikayetlere yol açabilecek diğer hastalıklar da sorgulanır ve detaylı bir tıbbi öz geçmiş alınır. Daha sonra fizik muayene yapılır. Bu işlemde sırasında cinsel organlar ve prostat muayene edilir. Prostat muayenesi rektal yoldan parmakla yapılır ve prostatın şekli, sertliği ve boyutu incelenir. Daha sonra bazı kan ve idrar tahlilleri ve daha kapsamlı testler yapılır. İdrar tahlili ve PSA en temel testlerdir. PSA (prostat spesifik antijen) özellikle prostat kanseri taramasında da kullanılan iyi huylu prostat büyümesi ve kanserin ayrımında kullanılan testtir.
İdrar akımını ölçen üroflowmetri ile büyüyen prostatın idrar yolunu daraltıp daraltmadığı araştırılır. Ultrason ile prostatın büyüklüğü (hacmi), idrar yaptıktan sonra idrar kesesinde idrar kalmışsa miktarı ve böbreklerde herhangi bir sorun olup olmadığı incelenir. Bazı hastalarda idrar yapma güçlüğünün sebebini daha net ortaya koymak için ürodinami yapılabilir.

KİMLERE TEDAVİ ÖNERİLİR?

Şikayetleri yaşam kalitesini etkileyen hastalara öncelikle ilaç tedavisi önerilir ve hastalar belirli aralıklarla takip altına alınır. İlerleyen dönemde prostat büyümesine bağlı olarak ilaç tedavisinden fayda görmeyip, sık idrar yolu enfeksiyonu geçirenlere, böbrekleri etkilenenlere, idrar yapamayıp sonda takılanlara, idrarda tekrarlayan kanaması olanlara prostat cerrahisi önerilir.
Cerrahi tedavinin anacı büyüyen ve idrar yolunu tıkayan prostat dokusunu ortadan kaldırıp, sağlıklı idrar akışını sağlamaktır.
En yaygın uygulanan ve standart kabul edilen prostat ameliyat tekniği TUR-prostat (transuretral prostat rezeksiyonu) denilen endoskopik yolla prostat bezinin çıkarılması işlemidir. Bu yöntemle vücutta herhangi bir kesi yapılmadan, idrar yapılan boru (üretra) içine kameralı bir cihaz (rezektoskop) ile girilerek prostat bezi küçük parçalar halinde dışarı alınır. İşlem spinal veya genel anestezi altında uygulanır. İşlemden sonra idrar kesesine bir sonda yerleştirilir ve genellikle işlemin 1. veya 3. günü sonda alınarak hastalar taburcu edilir.

 Bu sitede verilen bilgiler güncel Avrupa ve Amerikan Üroloji Derneği Klavuzları’na göre hazırlanmıştır.

 

Call Now ButtonHEMEN RANDEVU AL
Open chat
Nasıl yardımcı olabiliriz?